Strona główna arrow Aktualności
sobota, 23 sierpień 2014
 
 
Aktualności


Konkurs plastyczny Drukuj

Image„Zdrowo i bezpiecznie na wakacjach”- pod takim hasłem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kutnie - Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia oraz Komenda Powiatowa Policji w Kutnie organizuje konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat.

Celem konkursu jest promowanie wiedzy na temat zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wakacji, kształtowanie prawidłowych zachowań w celu zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom, promowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia i zachowań prozdrowotnych, dostarczenie wiedzy na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu i higieny podczas spożywania posiłków, popularyzowanie aktywności fizycznej jako metody spędzania czasu wolnego, kształtowanie odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo oraz za bezpieczeństwo innych osób.

Tematem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej - promującej zdrowy i bezpieczny styl życia podczas wakacji

Bliższe informacje na temat konkursu można uzyskać na stronie internetowej:

                                 http://www.pis.lodz.pl/kutno/regulamin121.pdf
 
Policja ostrzega i apeluje !!! Drukuj

Osoby samotnie zamieszkujące coraz częściej padają ofiarami oszustów. 27 czerwca kutnowscy policjanci zostali powiadomieni o dwóch kradzieżach, gdzie sprawczynie tzw. „metodą na administrację” okradały przebywające w domu starsze osoby.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce około godziny 10.30. w Kutnie przy ulicy Zamenhofa. Do mieszkania samotnie przebywającej w domu 85-letniej kobiety weszły trzy nieznane jej sprawczynie. Zapewniały, że są z administracji i chodzą po domach sprawdzając ciśnienie w instalacji wodnej. Gdy jedna z kobiet wspólnie z lokatorką przebywały w łazience pozostałe przeszukały mieszkanie zabierając pieniądze i wartościową biżuterię. Straty poszkodowana oszacowała na około 30 tysięcy złotych.Tego samego dnia około godziny 12.15 w Kutnie przy ulicy Aleje ZHP miało miejsce drugie podobne zdarzenie. Tym razem dwie kobiety weszły do mieszkania 72-letniego mężczyzny i ukradły gotówkę w kwocie tysiąca złotych. Jak ustalili kutnowscy policjanci rysopisy kobiet oraz działanie sprawczyń pozwala przypuszczać, że obu kradzieży dokonała ta sama grupa przestępcza.

Policjanci apelują o rozwagę i zachowanie zdrowego rozsądku. Osoby podające się za pracowników firm czy instytucji zawsze powinny mieć przy sobie legitymację albo dokumenty potwierdzające, że są uprawnione do wizyt w naszym mieszkaniu. Należy taki dokument sprawdzić i potwierdzić w instytucji, w której dana osoba ma pracować. Dobrze jest, gdy podczas takiej wizyty zawołamy zaufanego sąsiada, który wspólnie z nami będzie obecny w domu. Gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia należy umówić osoby na inny termin wizyty i o całym zdarzeniu poinformować policję dzwoniąc na bezpłatny numer alarmowy 997.

 
KARTA PRAW OFIAR WYPADKÓW DROGOWYCH Drukuj

ImageDziś odbyła się konferencja prasowa poświęcona Karcie Praw Ofiar Wypadków Drogowych. Wzięli w niej udział m.in. Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk oraz Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Grzegorz Prądzyński. Karta zawiera informacje niezbędne ofiarom wypadków drogowych, m.in. obowiązki służb, które jako pierwsze przybywają na miejsce zdarzenia.

W ubiegłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło realizację nowatorskiego przedsięwzięcia, którego adresatem są osoby pokrzywdzone w wyniku wypadków komunikacyjnych. Do współpracy zostali zaproszeni przedstawiciele Rady do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Policji oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz ofiar wypadków drogowych.

W styczniu do prac włączyli się również przedstawicie Polskiej Izby Ubezpieczeń - organizacji, reprezentującej wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce. W ramach tej inicjatywy w maju została opracowana Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych. Karta zawiera informacje niezbędne ofiarom wypadków drogowych, m.in. obowiązki służb, które jako pierwsze przybywają na miejsce zdarzenia.

Ulotka o formacie A4 przypomina o numerze alarmowym 112, na który należy zadzwonić bezpośrednio po zdarzeniu na drodze, aby przyjechali ratownicy medyczni i policja. W ulotce przypomniano, jakie prawa i obowiązki ma zespół ratowniczy, który przyjedzie wezwany do wypadku i czego można oczekiwać od funkcjonariuszy policji, którzy muszą pomóc ofiarom i zabezpieczyć dowody. Dokument zawiera też porady, o jakie świadczenia od państwa, a jakie od ubezpieczycieli może się domagać ofiara wypadku drogowego. Jest też krótka informacja o możliwym procesie karnym lub cywilnym, jaki może być konieczny po wypadku.

Kierowcy samochodów ubezpieczający swe pojazdy od odpowiedzialności cywilnej razem z nowymi polisami mają otrzymywać Kartę Praw Ofiar Wypadków Drogowych - zestaw informacji potrzebnych uczestnikowi wypadku. /MSWiA/PAP/

                                 Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych - ulotka do pobrania (pdf)
 
Podsumowanie Bezpiecznego weekendu-Boże Ciało 2011 Drukuj

ImagePolicjanci z Wydziału Ruchu Drogowego podsumowali działania „Bezpieczny Weekend – Boże Ciało 2011”. Akcja rozpoczęła się o godzinie 14.00  20 czerwca  i trwała do północy z 26/27 czerwca. W tym czasie policjanci na drogach całego kraju podejmowali działania mające na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa osobom przemieszczającym się po naszych drogach zwracając szczególną uwagę na kierowców przekraczających prędkość i prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub innych podobnie działających środków.

W czasie prowadzonych działań na drogach województwa łódzkiego doszło do 44 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 3 osoby, a rannych zostało 65 osób.

Kutnowscy policjanci prowadząc działania „Bezpieczny Weekend Boże Ciało 2011” odnotowali trzy wypadki drogowe, w których ranne zostały 4 osoby. Statystyki pokazują, że nadal duża liczba kierujących decyduje się na jazdę na tzw. podwójnym gazie. Podczas mijającego weekendu kutnowscy funkcjonariusze ujawnili 3 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi, 9 nietrzeźwych kierujących rowerami oraz jednego rowerzystę w stanie po użyciu alkoholu. Rekordzista kierując rowerem miał 2, 6 promila alkoholu w organizmie.

Przypominamy, że za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości ( powyżej 0, 5 promila) grozi nie tylko utrata prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów na kilka lat, ale także odpowiedzialność do 2 lat pozbawienia wolności. Za prowadzenie w stanie po użyciu alkoholu ( od 0, 2 do 0, 5 promila) grozi utrata prawa jazdy, zakaz prowadzenia pojazdów oraz grzywna.

 
Bezpieczny weekend Drukuj

ImageDługi czerwcowy weekend  to  Święto Kościelne i początek wakacji, któremu towarzyszą liczne wyjazdy. To czy wszyscy dotrą do celu zależy w głównej mierze od samych uczestników ruchu drogowego w tym  zmotoryzowanych, rowerzystów i pieszych. 

Oprócz utrudnień wynikających z wielu remontowanych odcinków dróg należy  spodziewać się  tymczasowych zmian organizacji ruchu  związanych z licznymi procesjami.

Przypominamy także o konieczności respektowania przez kierujących samochodami ciężarowy i zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton ograniczeń:

22 czerwca w godzinach 18.00-22.00

23 czerwca  od 8.00 do 22.00

24 czerwca od 18.00 do 22.00

25 czerwca od 8.00 do 14.00

26 czerwca od 8.00 do 22.00

 
<< « start < wstecz 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 379 - 387 z 646
LINKI
Jednostki Policji
Mediatorzy