Strona główna arrow Aktualności
sobota, 01 listopad 2014
 
 
Aktualności


BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE Drukuj

ImagePo obfitych, letnich deszczach sezon grzybowy nastał szybciej niż w latach poprzednich. Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność.

Grzybiarze, szczególnie ci początkujący, powinni umieć rozpoznawać gatunki trujące. O tym, jakie to ważne, przekonał się 16-letni Dawid, który zatruł się muchomorem sromotnikowym. Stan chłopca był na tyle poważny, że wymagał przeszczepu wątroby. Aby zapobiec takim sytuacjom, należy zbierać grzyby duże i wyrośnięte, a unikać młodych, niewykształconych, gdyż łatwiej wtedy o pomyłkę. Gatunki z blaszkami pod kapeluszem są zwykle trujące, dlatego bezpieczniej jest wybierać grzyby rurkowe. Musimy mieć pewność czy dany okaz jest jadalny. W razie wątpliwości, powinniśmy sięgnąć po atlas lub zapytać bardziej doświadczonych grzybiarzy.

Pamiętajmy też o innych zagrożeniach. Istnieje duże niebezpieczeństwo zgubienia się w lesie, dlatego warto znać kilka zasad, które pomogą temu zapobiec. Na wyprawę najlepiej wybrać się w kilka osób, a jeśli zdarzy nam się przebywać w lesie w pojedynkę, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Dobrze jest też znaleźć i zapamiętać elementy charakterystyczne w danym terenie, który ułatwią odnalezienie drogi powrotnej. Pamiętajmy, że elementy odblaskowe, jasny strój czy telefon komórkowy mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.

Dzięki tym wskazówkom możemy uniknąć wielu zagrożeń czyhających w lesie i bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody.

Źródło-/KGP/

 
Zatrzymany na zakazie i z trefnym alkoholem Drukuj

Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Krośniewicach zatrzymali mieszkańca gminy Nowe Ostrowy, który kierował samochodem mimo orzeczonego przez Sąd zakazu poruszania się pojazdami mechanicznymi, a ponadto posiadał alkohol z nielegalnego źródła w ilości 21 litrów spirytusu.

25 sierpnia około godziny 8.30 policjanci z Krośniewic zatrzymali pojazd, którym poruszał się 67-letni mężczyzna. W trakcie kontroli okazało się, że kierowca posiada prawomocny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Podczas przeszukania samochodu mundurowi ujawnili 11 litrów alkoholu. Następne 10 litrów spirytusy zabezpieczono w mieszkaniu mężczyzny.

Za niestosowanie się do orzeczeń Sądu 67-latek może trafić nawet na trzy lata do więzienia. Natomiast za wykroczenie skarbowe amatorowi „lewego trunku” grozi wysoka grzywna.

       Image

 
Nielegalny alkohol w pomieszczeniu gospodarczym Drukuj

Za nielegalne posiadanie alkoholu odpowie mieszkanka Kutna, u której w pomieszczeniu gospodarczym policjanci zabezpieczyli łącznie 52 litry spirytusu.

24 sierpnia około godziny 10.00 policjanci Rewiru Dzielnicowych wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą kutnowskiej Policji dokonali przeszukania mieszkania znajdującego się w centrum miasta, a należącego do 56-letniej kobiety. Z wcześniej uzyskanych informacji wynikało, że może ona posiadać alkohol z nielegalnego źródła. Podczas czynności w mieszkaniu nic nie znaleziono. Gdy policjanci przystąpili do przeszukania pomieszczeń gospodarczych okazało się, że trefny towar jest ukryty pod węglem. Alkohol został zabezpieczony. Za popełnione wykroczenie skarbowe mieszkance Kutna grozi wysoka kara grzywny.

       Image

 
Areszt dla 17-latka Drukuj

22 sierpnia Sąd Rejonowy w Kutnie zastosował areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy w stosunku do 17-latka, który dokonał rozboju na 18-letnim mieszkańcu Kutna, a później groził mu pobiciem.

16 sierpnia około godziny 16.30 na Osiedlu Braci Śniadeckich do młodego mężczyzny, doszedł sprawca żądając pieniędzy. Gdy ich nie otrzymał, siłą zabrał poszkodowanemu telefon komórkowy. Dwa dni później oddał go, ale bez baterii grożąc kolejnym pobiciem. O całym zdarzeniu zostali powiadomieni kutnowscy funkcjonariusze. Policjanci zatrzymali rozbojarza i odzyskali skradzioną baterię.
Śledczy sporządzili wniosek o tymczasowe aresztowanie 17-latka, który był już wcześniej notowany za pobicie. Sprawca do zakończenia sprawy będzie przebywał w areszcie. Popełnione przez niego przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 12.

        Image

 
Okradziona na Drukuj

Kutnowscy policjanci poszukują dwóch kobiet, sprawczyń kradzieży pieniędzy w kwocie około 5 tysięcy złotych na szkodę 84-letniej mieszkanki Kutna. Jest to kolejny przypadek, kiedy starsza osoba padła ofiarą oszustów.

20 sierpnia do Komendy Powiatowej Policji w Kutnie zgłosiła się mieszkanka Osiedla Grunwald, która to oświadczyła, że dzień wcześniej około godziny 14 do jej mieszkania, weszły dwie kobiety. Jak oznajmiły chciały zostawić wiadomość dla sąsiadki. Poprosiły o kartkę papieru i długopis. Po krótkiej rozmowie wyszły z mieszkania. Następnego dnia 84-latka zorientowała się, że zginęły jej pieniądze i biżuteria. Straty łącznie wyniosły ponad 5 tysięcy złotych.

 

Policjanci po raz kolejny proszą o ostrożność podczas wpuszczania do mieszkania osób nieznajomych. Apelujemy również do młodszego pokolenia, aby ostrzegało swoje babcie, dziadków przed oszustami, którzy w różny sposób próbują okradać starsze osoby. 

 
<< « start < wstecz 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 379 - 387 z 665
LINKI
Jednostki Policji
Mediatorzy