Strona główna arrow Aktualności
czwartek, 18 grudzień 2014
 
 
Aktualności


Polacy czują się w swojej okolicy bezpiecznie jak nigdy dotąd Drukuj
 

Według Eurostatu bezpieczniej od Polaków w miejscu zamieszkania czują się tylko Chorwaci. Prześcignęliśmy Skandynawów, stawianych za wzór społecznego porządku, Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Przemoc, przestępczość lub wandalizm stanowią zagrożenie dla zaledwie 6,4 proc. Polaków.

Polacy czują się bezpiecznie i to znacznie bardziej niż inni Europejczycy - wynika z badań Eurostatu, na które powołuje się "Dzienika Gazeta Prawna". Wynika z nich, że odsetek mieszkańców, którzy uważają przestępczość, przemoc lub wandalizm w okolicy za problem, wynosi w Polsce tylko 6,4 proc. i jest o 8 pkt proc. niższy niż wynosi średnia dla wszystkich krajów Unii Europejskiej (14,5 proc.). Według socjologa prof. Ireneusza Krzemińskiego, którego cytuje dziennik, z tej statystyki wynika, że "bardzo się obniżyło poczucie prawdopodobieństwa, że za chwilę może ktoś na nas napaść albo że nas pobije lub ukradnie nam na przykład samochód spod domu czy rozbije szybę w mieszkaniu". W artykule podkreślono też, że zjawiska te mocniej doskwierają mieszkańcom w krajach rozwiniętych, które uważamy za bardziej cywilizowane niż nasza ojczyzna:  są one np. problemem dla prawie co piątego Belga.

Prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny, podkreślił w materiale, że dane Eurostatu potwierdzają ustalenia z Diagnozy Społecznej, według których w latach 2009–2013 nastąpił bardzo szybki wzrost poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.  Zaznaczył też, że "subiektywne oceny Polaków idą w parze z obiektywnymi wskaźnikami spadku takich zdarzeń jak rozboje, napaści czy włamania". Dodał, że zwłaszcza Warszawa – na tle innych stolic – należy do najbezpieczniejszych miejsc w Unii Europejskiej. Podkreślił też zasługi Policji w zapobieganiu przestępstwom.

Duże poczucie bezpieczeństwa odnotowują też inne sondaże: np. w kwietniowym badaniu CBOS dziewięciu na dziesięciu badanych deklarowało, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. Poziom poczucia bezpieczeństwa należy do najwyższych w całym okresie III RP.

Rosnące poczucie bezpieczeństwa Polaków znajduje - według autorów artykułu - odzwierciedlenie w policyjnych statystykach. Ogółem w 2013 r. policjantom zgłoszono trochę ponad milion przestępstw, co oznacza spadek w stosunku do 2003 r. o 400 tys. - to z kolei oznacza, że każdego dnia było o 1100 przestępstw mniej.

Według policyjnych statystyk, co podkreślono w tekście, na przestrzeni dekady nastąpił spadek w przypadku każdego typu czynu zabronionego. Liczba zabójstw zmniejszyła się o połowę, z 1057 do 574. Podobnie rzecz wygląda w przypadku bójek oraz pobić, których średnio dziennie jest o 14 mniej, a także kradzieży.  Trzyipółkrotnie spadła liczba kradzieży samochodów - z 54,3 tys. do 15,5 tys.


 
Image 
 
Image
 
Image
 
Image 
 
Mikołaj na drodze 2014 Drukuj

Tak jak w latach poprzednich funkcjonariusze z Wydziału  Ruchu Drogowego  z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie w ramach współpracy  z WORD w Skierniewicach w  dniu 5 grudnia 2014 r. odwiedzali  szkoły  i przedszkola w Kutnie. Akcja ta służy popularyzacji bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród młodych uczestników którzy codziennie pieszo ,na rowerze czy też środkami komunikacji publicznej pokonują drogę do szkoły. Policjanci przeprowadzili pogadanki na których poruszyli tematy dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci za prawidłowe odpowiedzi na pytania  dostawali  elementy odblaskowe i inne prezenty.

Image 

Image 

Image 

 

 
My Dzieci jesteśmy widoczni ! Drukuj

  W listopadzie 2014 roku Funkcjonariusze Zespołu ds. Nieletnich i Patologii KPP w Kutnie przy pomocy Urzędu Miasta Kutno w ramach programu „Razem Bezpiecznie” i „Bezpieczna droga do szkoły” przeprowadzili cykl spotkań w szkołach na terenie Kutna. Podczas pogadanek z najmłodszymi poruszano tematy dotyczące bezpieczeństwa w szkole,  w drodze do szkoły  i w domu.  Podczas Spotkań Policjanci rozdawali elementy odblaskowe które jak dobrze wiemy są obowiązkowym wyposażeniem osób które poruszają się poza terenem zabudowanym zgodnie z Kodeksem Ruchu Drogowego. Najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego wykazali się dużą znajomością przepisów które obowiązują na drogach i nie tylko równie dobrze demonstrowali zachowanie się podczas spotkania się z niebezpiecznym zwierzętami.

 

Image 

 

Image 

 
Nietrzeźwy kierowca próbował skorumpować policjantów. Drukuj
16 listopada 2014 roku około godziny 11:30 w Oporowie w powicie kutnowskim policjanci komisariatu w Żychlinie zatrzymali do kontroli pojazd MICROCAR VIRGO. Okazało się, że za kierownicą siedział 60 letni mieszkaniec powiatu kutnowskiego. Funkcjonariusze wyczuli od niego woń alkoholu, Badanie potwierdziło przypuszczenia. Wynik wskazał ponad 2,5 promila.
Jak się okazało kierowca ma już orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów.  Aby uniknąć odpowiedzialności karnej 60-latekobiecał  policjantom 10 000 złotych. Funkcjonariusze natychmiast powiadomili o tym fakcie dyżurnego a nietrzeźwy kierowca trafił do policyjnego aresztu.  Za obietnicę wręczenia korzyści majątkowej, jazdę na podwójnym gazie oraz naruszenie zakazu sądowego grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.
 
zatrzymani sprawcy kradzieży Drukuj
 Dzielnicowi zatrzymali sprawców kradzieży pontonu.
13 listopada 2014 roku około godz. 15:30 kutnowscy dzielnicowi pojechali do miejscowości Bielawki, gdzie 51-letni mężczyzna zawiadomił, że z pozostawionego przy stawie roweru skradziono mu ponton. W trakcie ustalania przebiegu zdarzenia do policjantów podeszła kobieta, która widziała 2 mężczyzn niosących dużą torbę i opisała ich wygląd. Podczas sprawdzania najbliższej okolicy mundurowi zauważyli mężczyzn odpowiadających podanym rysopisom. Okazało się że to 32-letni mieszkaniec powiatu gostynińskiego i 24-letni mieszkaniec powiatu kutnowskiego. Przyznali, że istotnie zabrali ponton. Tłumaczyli, że chcieli zniszczyć sprzęt kłusowników. Zostali zatrzymani. Nieuszkodzony ponton znaleziono w samochodzie jednego ze nich. Mężczyźni usłyszeli zarzuty kradzieży. Za ten czyn grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 9 z 673
LINKI
Jednostki Policji
Mediatorzy