Strona główna arrow Aktualności
poniedziałek, 01 wrzesień 2014
 
 
Aktualności


Wypadek na krajówce Drukuj
Image

Kutnowscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do jakiego doszło 31 sierpnia o godzinie 20.25 w miejscowości Groszki na drodze krajowej nr 92, gdzie śmierć na miejscu poniósł 63-letni mieszkaniec gminy Oporów.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kierujący volkswagenem vento 73-letni mieszkaniec Kutna na prostym odcinku drogi uderzył przebiegającego przez jezdnię pieszego, który w wyniku odniesionych obrażeń poniósł śmierci na miejscu. Ciało zostało zabezpieczone w prosektorium. Kierujący był trzeźwy. Szczegółowe okoliczności zdarzenia będą wyjaśniać kutnowscy policjanci.

 
Odblaski dla każdego- zmiana przepisów !!! Drukuj
 Image
Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria, ale przede wszystkim przedmioty, które mogą uratować życie. Dotychczas obowiązek ich noszenia miały dzieci do 15 roku życia poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Od 31 sierpnia br. obowiązek noszenia odblasków będzie dotyczył wszystkich pieszych, bez względu na wiek.
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza do art. 11 ustęp 4a, zgodnie z którym pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Policyjni eksperci z ruchu drogowego podkreślają, że nowy obowiązek ma poprawić bezpieczeństwo pieszych. Jesienią właśnie oni bardzo często są ofiarami wypadków. Jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego, jest w stanie szybciej zareagować. Jadąc z prędkością 80 km/h widzi pieszego ubranego na ciemno z odległości 30 - 40 metrów. Już jeden element odblaskowy powoduje, że pieszy widoczny jest z odległości 120-160 metrów.
Ustawodawca nie narzuca, jak ma wyglądać obowiązkowy element odblaskowy. Najważniejsze, by spełniał swoją funkcję i był widoczny. Nie określono też sankcji za nieprzestrzeganie przepisu. Policjanci będą więc raczej pouczać i przypominać pieszym o ich nowym obowiązku tak, by upowszechnić noszenie elementów zwiększających widoczność.
Elementy odblaskowe są powszechnie dostępne w sklepach i na stacjach benzynowych. Ich zakup to wydatek rzędu zaledwie kilku złotych. Stosowanie odblasków nie wymaga więc ani szczególnego wysiłku, ani wielkich nakładów finansowych. Może natomiast uratować życie lub zdrowie zarówno pieszego, jak i kierowcy.

Źródło: isp.policja.pl

 
Bezpieczna droga do szkoły Drukuj

Wraz z początkiem roku szkolnego wielu milusińskich po raz pierwszy w życiu wyruszy samodzielnie na ulicę, aby dotrzeć do szkoły. Po zakończeniu wakacji wzrośnie natężenie ruchu na drogach naszego województwa. Ze względu na szereg niebezpieczeństw zagrażających najmłodszym, jak co roku, policjanci działając w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” podejmą działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa. Tegoroczna akcja będzie odbywała się w dniach od 1-5 września 2014r.

Głównymi założeniami akcji „Bezpieczna droga do szkoły” są:

-zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa dzieci poprzez zdyscyplinowanie zachowań kierujących, popełniających wykroczenia (szczególnie w rejonach szkół)

-zwrócenie uwagi na respektowanie przepisów ruchu drogowego (m.in. prawidłowy postój i parkowanie, nie przekraczanie dozwolonej prędkości itp.) przez rodziców i opiekunów dowożących dzieci do szkół własnym środkiem transportu,

-spowodowanie poprawnego poruszania się młodych uczestników ruchu ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię

-zapewnienie bezpieczeństwa dzieci dojeżdżających do szkół autobusami (tzw.gimbusami) poprzez kontrole stanu technicznego tych pojazdów oraz sprawdzenia trzeźwości kierujących

-stanowcze reagowanie na nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów przewożących  dzieci

-wyeliminowanie braków i usterek w oznakowaniu oraz kontrola technicznych środków zabezpieczających na drogach w pobliżu szkół

-sprawdzenie jakości pracy tzw. „Strażników szkolnych” pracujących na przejściach dla pieszych w rejonach szkół oraz zgodności ich ubioru z obowiązującymi przepisami.

Realizacja tych działań podzielona została na trzy etapy:

I etap - przeprowadzona jeszcze w czasie wakacji lustracja dróg wokół szkół pod kątem oznakowania i urządzeń zabezpieczających.

II etap - patrole Policji nadzorujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym przed wytypowanymi szkołami.

III etap – spotkania profilaktyczne w szkołach podstawowych, głównie z uczniami klas pierwszych, realizowane przez policjantów. 

Apel do rodziców

Zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów aby poprzez systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zagrożeń i sposobów ich unikania, a przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem odpowiednio przygotowali dziecko do samodzielności. Pamiętajmy, że dla naszych pociech jesteśmy największym autorytetem i to od nas dziecko najwięcej się uczy. Bardzo często najmłodsi nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, zachowują się nierozważnie i niebezpiecznie. Złe nawyki wyniesione z domów rodzinnych, w wielu przypadkach, powodują wzrost zagrożenia i niestety kończą się tragicznie.

Apel do kierujących i pieszych

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, zmienia się tylko rola, w której występujemy, raz jako kierujący innym razem pieszy. Od nas samych zależy jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze.  Nie ważne czy jedziemy czy idziemy pieszo, w każdej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni za to co i jak  robimy. Pamiętajmy aby nasz udział w ruchu drogowym w każdej z ról odbywał się bezpiecznie z poszanowaniem zasad, przepisów i innych uczestników ruchu. 

Porady dla kierujących

●      obserwuj warunki w jakich się poruszasz, dopasowując styl jazdy do zmian atmosferycznych,

●      sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność,

●      odpowiednio wcześnie sygnalizuj planowane manewry,

●      utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed tobą,

●      nie spiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków,

●      bezwzględnie zapinaj pasy bezpieczeństwa, z prawami fizyki nie wygrasz,

●      nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu,

●      pamiętaj! im lepiej czujesz się następnego dnia po imprezie tym większe stężenie alkoholu posiadasz w organizmie,

Porady dla pieszych

●      przed wejściem na jezdnię upewnij się czy możesz bezpiecznie przejść,

●      nigdy nie przebiegaj przez jezdnię,

●      korzystaj z wyznaczonych przejść dla pieszych,

●      poza miastem poruszaj się po lewej stronie drogi,

●      używając elementów odblaskowych poprawisz swoją widoczność a tym samym bezpieczeństwo

 

        Image

 
Uwaga na fałszywych hydraulików Drukuj

Mimo apeli i komunikatów zamieszczanych w mediach, nadal zdarzają się przypadki kradzieży na tzw. legendę. Ofiarami przestępców z reguły są osoby w podeszłym wieku. Tym razem fałszywi hydraulicy ukradli pieniądze i biżuterię.

 

23 sierpnia o godzinie 9.30 w Kutnie przy ulicy Troczewskiego do mieszkania 77-letniej kobiety weszły dwie osoby pod pretekstem sprawdzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Gdy mężczyzna w wieku około 30 lat wspólnie z właścicielką przebywał w łazience, w tym czasie towarzysząca mu kobieta, prawdopodobnie również w podobnym wieku, okradła mieszkanie zabierając pieniądze oraz biżuterię. Straty wyniosły ponad 10 tysięcy złotych.

Policjanci apelują o rozwagę i zachowanie zdrowego rozsądku. Osoby podające się za pracowników firm czy instytucji zawsze powinny mieć przy sobie legitymację albo dokumenty potwierdzające, że są uprawnione do wizyt w naszym mieszkaniu. Należy taki dokument sprawdzić i potwierdzić w instytucji, w której dana osoba ma pracować. Dobrze jest, gdy podczas takiej wizyty zawołamy zaufanego sąsiada, który wspólnie z nami będzie obecny w domu. Gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia należy umówić osoby na inny termin wizyty i o całym zdarzeniu poinformować policję dzwoniąc na bezpłatny numer alarmowy 997.

 
Informacja dla osób pokrzywdzonych przestępstwem Drukuj

MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI

 

 

JEŻELI JESTEŚ OSOBĄ POKRZYWDZONĄ PRZESTĘPSTWEM – PAMIĘTAJ! MOŻESZ OTRZYMAĆ BEZPŁATNĄ POMOC

  

Może to być przede wszystkim informacja prawna, pomoc psychologiczna, pokrywanie kosztów rehabilitacji, pomoc finansowa i materialna. W całej Polsce działają podmioty – przede wszystkim organizacje pozarządowe, które uzyskały dotacje z  Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na udzielanie bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Pamiętaj! Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem i potrzebujesz pomocy, zwróć się do takiego podmiotu. 

Lista adresów wraz z danymi kontaktowymi oraz wykazami dyżurów specjalistów dostępna jest na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl w zakładce: działalność/pokrzywdzeni przestępstwem oraz na stronie internetowej dla osób pokrzywdzonych: www.pokrzywdzeni.gov.pl

 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 9 z 650
LINKI
Jednostki Policji
Mediatorzy